Luc Cephyrus - Prawda poza realnością

Mistrz i Małgorzata Bułhakowa. Dla wielu to wybitne dzieło jest specyficznym dokumentem epoki. W sosie absurdu i fantastyki zanurzona jest prawda o sowieckiej Rosji, o całym systemie sowieckim w ogóle. Mimo, iż nie jest to pozycja historyczna, jej oddani wyznawcy (bo tak chyba należy rzecz ująć) rozpatrują ją w konkretnym miejscu i czasie, rozpisują ją na osoby, które w tym czasie i miejscu istniały realnie.

Od dziesiątków lat owi wyznawcy Bułhakowa krążą po Moskwie odnajdując ulice, budynki, ba - klatki schodowe i pomieszczenia, które w Mistrzu i Małgorzacie zostały opisane.

Jak dary wotywne pozostawiają po sobie ślady: drobne grafitti, napisy wyryte cichaczem w tynku ścian itp. Stało się to już niemal rytuałem. Wreszcie i sam Bułhakow został wciągnięty w ową rozgrywkę pomiędzy fikcją literacką a rzeczywistością.

Nieustannie trwa porównywanie jego biografii do jego dzieła. Jest to osobliwe, ponieważ w komparatystycznych dociekaniach zawsze to dzieło porównuje się z realiami (biograficznymi, historycznymi, etc.).

A z Mistrzem i Małgorzatą jest odwrotnie. To literatura stanowi grunt, na którym stoimy, w świecie przedstawionym odnajdujemy standardy, do których odnosimy dopiero kontekst realnego świata. Nie udało się tego nawet Borgesowi, choć w wielu swoich opowiadaniach wyraźnie do tego zmierzał. I prawdopodobnie nikomu się to już nie uda.

Może właśnie w owej odwróconej perspektywie należy doszukiwać się powodu, dla którego powieść ta nie starzeje się ani odrobinę, choć już nawet śladu nie zostało po sowieckim imperium, po sowieckim ustroju, po realiach tamtej epoki. Na świecie będą wzrastały nowe imperia, nasi potomkowie będą skazywani na nowe realia, a Mistrz i Małgorzata będzie trwać.

 

Luc Cephyrus
2008

Teatr Karola Wojtyły i Karol Wojtyła-Prezentacje
współfinansowane są przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logo Kultura Dostępna Logo MKiDN
strona powitalna teatr dramaturgia felietony reżyseria musicale produkcje film Europa Schulz archiwum kontakt
mój kanał YouTube - zapraszam
przesuwaj animację w lewozatrzymaj animacjęprzesuwaj animację w prawo
 

     kom. 602 529 486     facebook

 Wyszukiwarka:

© 2001-2011 Andrzej Maria Marczewski. Wykonanie serwisu www.grupamak.pl

dodatkowe linki pozycjonujace, jeszcze jeden link, ostatni przykladowy link