Jan Bończa-Szabłowski - Mistrz Marczewskiego we Lwowie

Trudno znaleźć w polskim teatrze artystę bardziej oddanego twórczości Michaiła Bułhakowa niż Andrzej Maria Marczewski. To właśnie jemu zawdzięczamy wprowadzenie na polskie sceny "Mistrza i Małgorzaty", powieści, która nie bez racji nazwana została Biblią inteligencji XX wieku.

Wystawienie tego utworu w teatrze w roku 1980 czyli w czasach głębokiego socjalizmu wymagało wielkiej determinacji. Tym bardziej godne odnotowania jest, że Marczewski zaprezentował tę powieść niemal w pełnej wersji, także z fragmentami niedopuszczonymi przez PRL- owską cenzurę. To było wydarzenie artystyczne wielkiej rangi.

Patrząc na dorobek reżyserski pana Andrzeja Marii Marczewskiego nie mam wątpliwości, że właśnie ta powieść jak i cała twórczość Bułhakowa zmieniła jego życie i spojrzenie na teatr.

Marczewski nigdy nie sięgał po Bułhakowa (a warto dodać, że realizował w teatrze także inne jego utwory) z powodu mody, która zresztą przyszła na tę twórczość po latach.

Każda jego inscenizacja spotyka się z wielkim zainteresowaniem publiczności, wnika w tkankę i istotę utworu, wnosi coś nowego w jego recepcję. Te inscenizacje pokazywane są z powodzeniem zarówno w kraju jak i za granicą. Sam byłem świadkiem, kiedy jedna z poprzednich wersji zaprezentowana przed bardzo wymagającą wiedeńską publicznością zakończyła się kilkuminutową owacją na stojąco. Ogromnie cieszę się więc, że jest szansa pokazania we Lwowie wersji zrealizowanej w łódzkim Teatrze Nowym. I jestem przekonany, że spotka się tam z równie przychylnym przyjęciem.


Jan Bończa-Szabłowski
krytyk teatralny dziennika Rzeczpospolita

Teatr Karola Wojtyły i Karol Wojtyła-Prezentacje
współfinansowane są przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logo Kultura Dostępna Logo MKiDN
strona powitalna teatr dramaturgia felietony reżyseria musicale produkcje film Europa Schulz archiwum kontakt
mój kanał YouTube - zapraszam
przesuwaj animację w lewozatrzymaj animacjęprzesuwaj animację w prawo
 

     kom. 602 529 486     facebook

 Wyszukiwarka:

© 2001-2011 Andrzej Maria Marczewski. Wykonanie serwisu www.grupamak.pl

dodatkowe linki pozycjonujace, jeszcze jeden link, ostatni przykladowy link